Tildelingen av Studentenes fredspris til Zimbabwes studentorganisasjon, ZINASU, er norske studenters viktigste støtteerklæring til kampen for et demokratisk Zimbabwe. ZINASU er etter alle forutsetninger en verdig vinner, sier Ane Hammerø, velferdsansvarlig i StL i en pressemelding i dag.
Misbruker utdanningssystemet Robert Mugabes regime benytter utdanning som et virkemiddel for å motarbeide demokratisk utvikling i Zimbabwe. Som president i landet, og rektor ved alle universitetene, krever regimet at alle studenter tar obligatoriske, nasjonalistiske fag, som støtter Mugabes politikk. Alle studenter som deltar i studentunionen og studentpolitisk arbeid, stenges ute fra universitetene.   - Mugabes brudd på grunnleggende menneskerettigheter som retten til å ta en utdanning og ytringsfrihet, må føre til at det internasjonale samfunn reagerer kraftigere, uttaler Hammerø. Ønsker økt engasjement Studentorganisasjonen i Zimbabwe er en hovedaktør i kampen mot Robert Mugabes undertrykkende regime. Studenter i Norge har i lang tid støttet opp om ZINASU´s arbeid. I oktober vedtok ESIB (den europeiske studentorganisasjonen som samler 11 millioner studenter) en resolusjon til støtte for ZINASU, etter forslag fra StL. Kampen blant studentene i Zimbabwe har i flere år fått stor støtte blant norske studenter. - Vi håper tildelingen av Studentenes fredspris vil sette et økt fokus på internasjonale konflikter hvor studenter kjemper for demokrati og ytringsfrihet under helt andre forutsetninger enn vi er vant til, sier Hammerø. Prisen
ble delt ut i Trondheim tirsdag 28. januar 2003. Til ZINASU's nettsted. Du kan også lese mer om ZINASU på SAIH's nettsted. Â (Studentenes og Akademikernes Internasjonale Hjelpefond)
|